Kontrowersyjna Sally Mann w Krakowie

Sally Mann to artystka, która swoją twórczością od dawna wywołuje wiele skrajnych emocji, poprzez zachwyt i podziw aż po zgorszenie i niesmak. Jej zdjęcia wzbudzają kontrowersje, a czasem są przedmiotem krytyki. Prace Sally Mann możemy podziwiać w Muzeum Etnograficznym w Krakowie do 29 lipca w ramach tegorocznego Miesiąca Fotografii w Krakowie.

 

Sally Mann niestety nie przyjechała na jej otwarcie, jednak możliwość obejrzenia oryginalnych odbitek, które artystka sama wykonała na pewno zrekompensowało jej nieobecność.

Rodzina i ziemia to zbiór prac fotografki pochodzących z różnych okresów jej twórczości. Fotografie poruszają tematy związane z naturą, czasem, ciałem, dzieciństwem i przemijaniem. Zdjęcia pogrupowane są tematycznie, a każdy cykl prezentowany jest w oddzielnej sali. Ułatwia to indywidualne spojrzenie na konkretne zagadnienie i pozwala skupić się na wybranych zdjęciach. Takie ułożenie zdjęć wprowadza spokój i porządek, dzięki któremu przyjemniej ogląda się poszczególne cykle. Na wystawie można zobaczyć zarówno tajemnicze, trochę niewyraźne i czasami przypominające malarstwo pejzaże jak i bardzo znane zdjęcia, których bohaterami są dzieci autorki. Te ostatnie oddają szczególny nastrój dzieciństwa, pokazując tendencję do naśladowania dorosłych oraz naturalne rozumienie nagości. Mimo tego, że dzieci na tych zdjęciach udają kogoś innego, sprawiają wrażenie naturalnych i bezpretensjonalnych. Autorka w rewelacyjny sposób uchwyciła zachowania i emocje towarzyszące dzieciom podczas zabawy. Nie jest to zwykły zapis dorastania oraz sytuacji jakie towarzyszą dzieciom podczas odkrywania nowego. Można zauważyć tu raczej ponadczasowy, uniwersalny wymiar. Te zdjęcia są magiczne, mają w sobie coś wyjątkowego, co sprawia, że można je oglądać cały czas.

Poprzez nagość dzieci autorka porusza również temat ludzkiego ciała. Czasem są to zdjęcia całych postaci, czasem jakiś detal ich ciała, a niekiedy trochę abstrakcyjny obraz nagości.

Ciekawie prezentują się też duże odbitki, które przedstawiają twarze. Są to ciasne kadry, zawierające jedynie oczy, nos i usta. Zestawienie kilkunastu dużych formatów twarzy obok siebie daje niesamowity efekt podczas oglądania. Niektóre postacie patrzą się na nas niepokojącym wzrokiem a inne mają zamknięte oczy i wydają się niewzruszone. Mnogość twarzy powoduje, że nie łatwo jest skupić się na jednej fotografii, te zdjęcia trzeba oglądać jako całość bo tylko wtedy mają one tak silną moc oddziaływania.

Oglądając wystawę Sally Mann warto zwrócić również uwagę na rewelacyjną jakość pozostałych zdjęć. Dzięki wielkoformatowemu aparatowi mają one niezwykły charakter. Odbitki, które dopracowane są w każdym szczególe, są po prostu idealne i wywołują niesamowite wrażenia. Oglądanie tak perfekcyjnych fotografii to sama przyjemność. Sally Mann, Rodzina i ziemia
            Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie

Dom Esterki, ul. Krakowska 46

18 maja – 29 lipca 2012 roku
            Bilety: 6 zł

{lang: 'pl'}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*